Po kilku tygodniach raczej intensywnej pracy, udało się zorganizować spotkanie założycielskie Stowarzyszenia Top500 Innovators. 16 stycznia 2013 r. będzie dla nas pamiętną datą, ponieważ po raz pierwszy w historii udało się w jednym miejscu zebrać tylu uczestników Programu, a dokładnie aż 45 osób, reprezentujących cztery edycje Top500.
Głosowanie za przyjęcie porządku obrad |
Przeprowadziliśmy szereg głosowań, które utworzyły nasze Stowarzyszenie, zatwierdziły pierwszy statut stowarzyszenia oraz powołały organy władzy stowarzyszenia – Zarząd oraz Komisję Rewizyjną.
Wybrany został następujący skład Zarządu Stowarzyszenia Top 500 Innovators:
- Prezes – Bartosz Zajączkowski
- Wiceprezes – Dariusz
Janusek
- Sekretarz – Krystyna
Malińska
- Skarbnik – Jan Chełkowski
Jeżeli pytacie, gdzie w tej ekipie moja piękne nazwisko, odpowiadam że nie kandydowałem. Dlaczego? Humorystyczna odpowiedź jest taka, że jestem fanem jednego z byłych premierów, a dokładnie tego starszego pana, który zarządzał nim z tylnego siedzenia... ;), w rzeczywistości zdecydowały tzw. sprawy rodzinno-zawodowe. Niemniej w organizacji całości wyborów miałem swój udział, jako członek "grupy statutowej", odpowiedzialnej za doprowadzenie całego tego ambarasu do szczęśliwego końca.
Ci ludzie chcą współdecydować o polskiej nauce oraz transferze technologii |
Jak napisał Prezes: "Działalność naszego stowarzyszenia zakłada promocję podstaw innowacyjnych,
przedsiębiorczości akademickiej, współpracę interdyscyplinarną, propagowanie idei współpracy świata nauki i biznesu oraz komercjalizacji badań
naukowych. Chcielibyśmy, aby stało się ono platformą współpracy,
integrującą i umożliwiają jego członkom podejmowanie wspólnych działań w
wyżej wymienionych oraz innych tematach."
Jeśli ktoś chce skontaktować się z Zarządem - może to zrobić poprzez adres:
top500-zarzad@googlegroups.com
Wybory władz połączyliśmy z bardzo ciekawą konferencją Managing Innovation, którą zorganizował jeden z Top-kolegów w Instytucie Nenckiego.
Inną istotną rzeczą jest to, że Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło nabór do trzeciej
edycji programu Top 500 Innovators Science -
Management - Commercialization.
Cóż, jeśli ktoś jest naukowcem lub pracownikiem centrum transferu technologii i chce przeżyć przygodę życia, nie powinien się wahać i zgłaszać do programu. Nabór trwa do 5 lutego 2013 r., więc czasu nie ma zbyt wiele.
Więcej o naborze można znaleźć tutaj: http://www.nauka.gov.pl/ministerstwo/inicjatywy/top-500-innovators/
Grzegorz Robak opowiada o nowym naborze |
Produkuję się przed firmami IT |
1) 15 stycznia byłem gościem śniadania biznesowego w Technoparku Pomerania, gdzie zaprezentowałem polsko-amerykański program Innovation Hub,
którego celem jest przygotowanie przedsiębiorców do wejścia na rynek globalny. Sporą część swojej prezentacji poświęciłem też obserwacjom z pobytu w USA i na Uniwersytecie Stanforda. Mieliśmy ciekawą dyskusję o podejściu "It's OK to fail", czyli kim jest w Ameryce człowiek, któremu się w biznesie nie udało, a kim w naszym kraju. Uwagę poświęciłem też pracy grupowej, design thinking oraz czym charakteryzuje się konstruktywna burza mózgów. Zapowiedziałem też plany
zorganizowania w przyszłym roku misji gospodarczej do Doliny Krzemowej.
Więcej informacji o śniadaniu: http://www.spnt.pl/news/show/styczniowe_%C5%9Bniadanie_biznesowe.html2) Razem z kolegami z ZUT myślimy o zorganizowaniu w czerwcu Boomeranga w Szczecinie. Moglibyśmy go połączyć z innym mocnym wydarzeniem. Rozpoczęliśmy w tej sprawie "negocjacje" ;). Jeśli ktoś ma jeszcze jakiś pomysł na ten event - czekamy z niecierpliwością ;)
3) Świetną inicjatywą popisała się koleżanka dr Anna Czerwoniec z Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zorganizowała Pilotażowy Dzień Kreatywności na Wydziale Biologii. Studenci i pracownicy dostali możliwość twórczego „wyżycia się”. Każdy mógł dać odpowiedź na następujące pytania: - Co Ci się podoba? – Co chciałbyś zmienić? – Czym możemy się chwalić? – Zaproponuj kreatywne rozwiązanie problemu… – Czy podoba Ci się pomysł na Dzień Kreatywności? Do dyspozycji były stojaki z papierem, na których można było pisać i rysować oraz stanowisko do prototypowania.
Coś fantastycznego. Polecam poczytać sobie relację z tego wydarzenia. Czas na nas!
4) Inicjatyw, pomysłów jest mnóstwo, opisywać wszystkich nie ma sensu. Oby Zarząd Stowarzyszenia dał sobie radę z "ogarnięciem" całości :)
Władze Stowarzyszenia |
Profesor Moncarz robi show podczas Managing Innovation |
Sztuka nowoczesna w EIC w drodze powrotnej do Szczecina. Szkoda tylko, że za 130 zł nie ma prądu. |