niedziela, 20 stycznia 2013

Big people have big commitments

Po kilku tygodniach raczej intensywnej pracy, udało się zorganizować spotkanie założycielskie Stowarzyszenia Top500 Innovators. 16 stycznia 2013 r. będzie dla nas pamiętną datą, ponieważ po raz pierwszy w historii udało się w jednym miejscu zebrać tylu uczestników Programu, a dokładnie aż 45 osób, reprezentujących cztery edycje Top500.

Głosowanie za przyjęcie porządku obrad
Spotkanie przebiegło bardzo sprawnie, konstruktywnie. W pewnym momencie odwiedzili nas także dwaj goście, Grzegorz Robak z MNiSW oraz prof. Piotr Moncarz. Chciałoby się rzecz jak Mark Schar: "How exiting!".

Przeprowadziliśmy szereg głosowań, które utworzyły nasze Stowarzyszenie, zatwierdziły pierwszy statut stowarzyszenia oraz powołały organy władzy stowarzyszenia – Zarząd oraz Komisję Rewizyjną.
Wybrany został następujący skład Zarządu Stowarzyszenia Top 500 Innovators:
  • Prezes – Bartosz Zajączkowski
  • Wiceprezes – Dariusz Janusek
  • Sekretarz – Krystyna Malińska
  • Skarbnik – Jan Chełkowski
Jeżeli pytacie, gdzie w tej ekipie moja piękne nazwisko, odpowiadam że nie kandydowałem. Dlaczego? Humorystyczna odpowiedź jest taka, że jestem fanem jednego z byłych  premierów, a dokładnie tego starszego pana, który zarządzał nim z tylnego siedzenia... ;), w rzeczywistości zdecydowały tzw. sprawy rodzinno-zawodowe. Niemniej w organizacji całości wyborów miałem swój udział, jako członek "grupy statutowej", odpowiedzialnej za doprowadzenie całego tego ambarasu do szczęśliwego końca.

Ci ludzie chcą współdecydować
o polskiej nauce oraz transferze technologii
Jak napisał Prezes: "Działalność naszego stowarzyszenia zakłada promocję podstaw innowacyjnych, przedsiębiorczości akademickiej, współpracę interdyscyplinarną, propagowanie idei współpracy świata nauki i biznesu oraz komercjalizacji badań naukowych. Chcielibyśmy, aby stało się ono platformą współpracy, integrującą i umożliwiają jego członkom podejmowanie wspólnych działań w wyżej wymienionych oraz innych tematach."
Jeśli ktoś chce skontaktować się z Zarządem - może to zrobić poprzez adres: top500-zarzad@googlegroups.com

Wybory władz połączyliśmy z bardzo ciekawą konferencją Managing Innovation, którą zorganizował jeden z Top-kolegów w Instytucie Nenckiego.

Inną istotną rzeczą jest to, że Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło nabór do trzeciej edycji programu Top 500 Innovators Science - Management - Commercialization.
Cóż, jeśli ktoś jest naukowcem lub pracownikiem centrum transferu technologii i chce przeżyć przygodę życia, nie powinien się wahać i zgłaszać do programu. Nabór trwa do 5 lutego 2013 r., więc czasu nie ma zbyt wiele. 

Grzegorz Robak opowiada o nowym naborze
Do ciekawostek można zaliczyć fakt, że tym razem 9-tygodniowy program stażowo-szkoleniowy może odbyć się na 3 najlepszych uczelniach świata z rankingu szanghajskiego, w tym Stanford University, University of California w Berkeley, University of Cambridge (nowość).

Produkuję się przed firmami IT
A co jeśli chodzi o przenoszenie doświadczeń z Doliny Krzemowej do Polski?
1) 15 stycznia byłem gościem śniadania biznesowego w Technoparku Pomerania, gdzie zaprezentowałem polsko-amerykański program Innovation Hub, którego celem jest przygotowanie przedsiębiorców do wejścia na rynek globalny. Sporą część swojej prezentacji poświęciłem też obserwacjom z pobytu w USA i na Uniwersytecie Stanforda. Mieliśmy ciekawą dyskusję o podejściu "It's OK to fail", czyli kim jest w Ameryce człowiek, któremu się w biznesie nie udało, a kim w naszym kraju. Uwagę poświęciłem też pracy grupowej, design thinking oraz czym charakteryzuje się konstruktywna burza mózgów. Zapowiedziałem też plany zorganizowania w przyszłym roku misji gospodarczej do Doliny Krzemowej.
Więcej informacji o śniadaniu: http://www.spnt.pl/news/show/styczniowe_%C5%9Bniadanie_biznesowe.html

2) Razem z kolegami z ZUT myślimy o zorganizowaniu w czerwcu Boomeranga w Szczecinie. Moglibyśmy go połączyć z innym mocnym wydarzeniem. Rozpoczęliśmy w tej sprawie "negocjacje" ;). Jeśli ktoś ma jeszcze jakiś pomysł na ten event - czekamy z niecierpliwością ;)

3) Świetną inicjatywą popisała się koleżanka dr Anna Czerwoniec z Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zorganizowała Pilotażowy Dzień Kreatywności na Wydziale Biologii. Studenci i pracownicy dostali możliwość twórczego „wyżycia się”. Każdy mógł dać odpowiedź na następujące pytania: - Co Ci się podoba? – Co chciałbyś zmienić? – Czym możemy się chwalić? – Zaproponuj kreatywne rozwiązanie problemu… – Czy podoba Ci się pomysł na Dzień Kreatywności? Do dyspozycji były stojaki z papierem, na których można było pisać i rysować oraz stanowisko do prototypowania.
Coś fantastycznego. Polecam poczytać sobie relację z tego wydarzenia. Czas na nas!

4) Inicjatyw, pomysłów jest mnóstwo, opisywać wszystkich nie ma sensu. Oby Zarząd Stowarzyszenia dał sobie radę z "ogarnięciem" całości :)

Władze Stowarzyszenia
Profesor Moncarz robi show podczas Managing Innovation

Sztuka nowoczesna w EIC w drodze powrotnej do Szczecina.
Szkoda tylko, że za 130 zł nie ma prądu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz