wtorek, 23 października 2012

Dlaczego?

Mowa jednego z uczestników Top 500

"Dlaczego w tym kraju nie jest problemem żeby się do siebie uśmiechnąć i wszyscy są dla siebie mili?? Dlaczego jak wsiadam do pociągu podmiejskiego który przyjeżdża o czasie... i w tym samym czasie w San Francisco odbywa się mecz Giantów i jadą setki fanów ubranych w koszulki i wsiadasz do tego pociągu, a tam konduktorka ma czapkę Giantów i mimo że kibice piją piwo, to się nie awanturują! "Go go Giants" woła konduktorka i wszyscy mają świetną zabawę. U nas kibic to najgorsze g... do zabicia, a tutaj to jest naturalne zachowanie... Przyjaźniejsi są ludzie dla siebie tutaj, bardziej uśmiechnięci, naturalni. Tak powinno być!
Przede mną stała babka w sklepie i płaciła i podała zły PIN z karty. Manager musiał przyjść do niej, żeby ją odblokować i co? I mnie obsluga przeprasza, ze muszę czekać! Tak, to jest normalne! Człowiek nie jest człowiekowi wilkiem.
Wchodzę do sklepu i obsługa mówi how are you doing. I odpowiadasz fine. I zaczynasz gadać normalnie o różnych sprawach. Nie jak u nas.
Po prostu tu jest tak normalnie, że aż nie mogę... Mogę do każdego zagadać i zapytać i on mi odpowie. Po prostu mi pomoże. Powie. A u nas?? Aż nie chce się o tym gadać. Przecież to jest proste, czemu nie może tak być u nas??
Dlaczego ten kraj nasz jest taki nienormalny?!"


Poza tym na zajęciach jak zwykle ciekawie i inspirująco. Dużo pracy, trwają też podziały grup do prac zaliczeniowych, etapowych, częściowych. Jestem obecnie chyba w 5 grupach. Tematy są różne, m.in.
 • Early-stage educational steps needed to create more effective R&D drivers
 • Polish universities – what needs to be added, abandoned, and changed?
 • Jak stymulować pracę zespołową, kreatywność i innowacyjne myślenie na polskich uczelniach? Pomysły na zajęcia, materiały, case studies w oparciu o zajęcia odbyte podczas programu „Top 500 Innovators”
 • Współpraca nauka-biznes w rzeczywistości polskiej i amerykańskiej. Które doświadczenia można przenieść na grunt polski i jak to zrobić na wybranym przykładzie?

Jeśli nie uwierzysz że możesz być kreatywny - nie będziesz.
Jeśli nie uwierzysz że możesz być innowacyjny - nie będziesz.

Tak po prostu. 


Smakowanie nowych smaków.

Co to jest, kto zgadnie?

5 komentarzy:

 1. RE: co to jest?
  - wielka mrówa
  - rakieta
  - szczesliwy kucharz w wielkiej czapie
  - krawat z kołnierzykiem
  - stojak ze szczotką do WC
  - jakies oprzyrządowanie kuchenne

  OdpowiedzUsuń
 2. oh, jakiś kosztowny drobiazg w zupełności wystarczy ;>>

  OdpowiedzUsuń